Eames Lounge&Ottoman

Dlaczego nie zrobimy unowocześnionej wersji starego, angielskiego krzesła klubowego? “ (“Why don‘t we make an updated version of the old English club chair?”) – tą myślą Charles Eames zapoczątkował kilkuletni proces, zakończony produkcją najbardziej kultowego fotela na świecie.

Rok 1956, na rynek trafia pierwsza seria Eames Lounge 670 (fotel) & Ottoman 671 (podnóżek). Projekt, którego założeniem była transformacja podstarzałej formy tradycyjnego fotela gentelmana, miał łączyć w sobie wygodę i wygląd „podniszczonej rękawicy baseballowej” z użyciem innowacyjnych materiałów, w tym profilowanej sklejki, w której specjalizował się duet Ray i Charlesa Eamsów. Eames Lounge & Ottoman był pierwszym projektem tej pary nastawionym na ekskluzywnego klienta. Od momentu premiery w 1956 roku, pomimo utrzymującej się bardzo wysokiej ceny, fotele z podnóżkiem nie tracą na popularności, stając się niedoścignionym ideałem w kwestii designu oraz obiektem westchnień milionów na całym świecie. Eames Lounge & Ottoman jest idealnym uzupełnieniem nowoczesnych wnętrz, a jego ogromny wpływ na międzynarodowy design sprawił, że egzemplarz z 1956 znajduje się w stałej ekspozycji w MoMA (Museum of Modern Art) w Nowym Jorku. W celu utrzymania najwyższej jakości rzemiosła oraz perfekcyjnego wyglądu sposób produkcji niewiele zmienił się od czasów, kiedy pierwsze fotele wraz z podnóżkami opuszczały fabrykę.

Trzon fotela oraz podnóżka zbudowany jest z modułów z wyprofilowanej sklejki. Pierwotnie sklejka składała się z pięciu warstw, wykończonych fornirem z brazylijskiego palisandru, obecnie do budowy wykorzystuje się siedmiowarstwową sklejkę drewnianą, pokrytą fornirem z orzecha, palisandru santos lub wiśni. Na skorupę fotela składają się trzy elementy – zagłówek, oparcie oraz siedzisko, wykończone naturalną skórą w kolorze białym, brązowym lub czarnym. Ciekawostką jest, że oparcie fotela oraz zagłówek mają identyczne wymiary, tak samo jak siedzisko fotela oraz podnóżek. Obrotowa podstawa na czterech lub pięciu nogach oraz kolumna obu mebli wykonana jest z chromowanego, czarnego lub polerowanego aluminium. Obecnie oprócz klasycznej kolorystyki, mebel można zakupić również w wersji monochromatycznej – białej lub czarnej.

Eames Lounge&Ottoman to niewątpliwie projekt ikona, który na stałe wpisał się do kanonu światowego dziedzictwa wzornictwa przemysłowego.

Poprzedni artykuł EPC Następny artykuł Panton Chair

Wszystkie prawa zastrzeżone © Artensen 2018