EPC

Rok 1948, nowojorska MoMa (The Museum of Modern Art) ogłasza “Międzynarodowy Konkurs na Projekt Tanich Mebli” (International Competition for the Design of Low-Cost Furniture). W nowej, powojennej rzeczywistości, konkurs ten miał być odpowiedzią na silne zapotrzebowanie na meble funkcjonalne, a jednocześnie tanie, dostępne dla każdego obywatela.

Pomimo mnogości zgłoszonych projektów, najciekawsze i najbardziej wyjątkowe pomysły zawierała kategoria mebli do siedzenia. Ray i Charles Eames, laureaci drugiej nagrody, a także małżeństwo oraz znakomity duet designerów, we współpracy ze sztabem inżynierów oraz specjalistów (z min. Zenith Plastics oraz z Uniwersytetu Kalifornijskiego) opracowali nowatorski system serii krzeseł ora foteli. Rewolucyjne w projekcie Eamsów było połączenie oparcia oraz siedziska w jednolitą skorupę z włókna szklanego, do której zaprojektowali zestaw wymiennych, metalowych baz. Oprócz podstawy z czterech nóżek, do wyboru była także baza ze środkową podpórką, z cienkimi prętami, a także wersja bujana. Genialne w ich projektach było nie tylko użycie nowoczesnych materiałów, wcześniej nie wykorzystywanych w sztuce użytkowej, ale także zastosowanie innowacyjnych technologii, w celu usprawnienia procesu produkcji oraz obniżenia kosztów. EPC – Eames Plastic Chair, był pierwszym w historii plastikowym krzesłem produkowanym na masową skalę.

 

Wzmacniany plastik, wynaleziony na potrzeby amerykańskiej armii, użyty do wykonania gładkiej powłoki siedziska, szybko dostosowywał się do temperatury pokojowej, był trwały oraz wygodny. Ponadczasowa elastyczność - plastikowe powłoki można mocować do rozmaitych baz i nóżek, sprawiła, że krzesła te stały się uniwersalnym meblem nie tylko w prywatnych mieszkaniach, ale także w miejscach użyteczności publicznej. Dziś Eames Plastic Chair zamiast z włókna szklanego, jest produkowane z polipropylenu w rozmaitych wersjach kolorystycznych, a także np. w wariancie z tapicerowanym siedziskiem. Daje to niezliczoną ilość możliwych kombinacji, dopasowaną do potrzeb każdego użytkownika. Innowacyjny sposób myślenia Ray i Charlesa Eamsów sprawił, że stali się oni inspiracją dla kolejnego pokolenia projektantów, a krzesło EPC jest obecnie, prawie 70 lat po konkursie w MoMa, jednym z najbardziej popularnych mebli do siedzenia na świecie.

Modele opisywane są trzyliterowym skrótem - pierwsza mówi o przeznaczeniu krzesła, druga – czy jest to krzesło czy fotel, natomiast trzecia litera informuje jaką formę ma baza mebla.

Pierwsza litera:
D- dining (krzesła do jadalni)
R – rocking (krzesła bujane)

Druga litera:
A – armchair ( krzesło z podłokietnikami)
S – side chair (krzesło bez podłokietników)

Trzecia litera:
R – rod (krzesło z metalowym prętami)
W – wood (krzesło z drewnianymi nóżkami)
X – „X base” (baza w formie czterech nóżek)

DAW

RAR

DSX

DS

Następny artykuł Eames Lounge&Ottoman

Wszystkie prawa zastrzeżone © Artensen 2018